Rezerwy Miedzi grają w Prochowicach o finał Pucharu Polski
Autor: AC(lca.pl) - 2023-10-10 19:24:08
Już w najbliższą środę drugi zespół Miedzi Legnica zmierzy się z Prochowiczanką Prochwowice w ramach półfinału Pucharu Polski Podokręgu Legnica. W drugi meczu Górnik Złotoryja powalczy z Górnikiem Polkowice.

Miedź II Legnica - Miedź III Legnica - Foto: miedzlegnica.eu
Zielono-niebiesko-czerwoni w tym sezonie już raz spotkali się z ekipą z Prochowic. Miało to miejsce 6 września 2023 roku w szóstej serii gier Koleje Dolnośląskie IV Lidze. Wówczas Miedzianka pokonała na wyjeździe Prochowiczanke 2:0. Start pucharowego spotkania w środę o godzinie 16:30 w Prochowicach.

W tym sezonie Prochowiczanka Prochowice zmagania w okręgowym Pucharze Polski rozpoczęła od IV rundy. W pierwszym swoim spotkaniu pewnie pokonali zespół Korony Czerninów 4:0. W ćwierćfinale zespół z Prochowic trafił na Błękitnych Kościelec. Również i w tym spotkaniu podopieczni Roberta Gajewskiego nie mieli większych problemów i wygrali 3:0. W tej samej rundzie co ekipa GKS-u, do gry wkroczyła druga drużyna Miedzianki, która rozpoczęła rozgrywki z wysokiego ,,ce”. Rezerwy Miedzianki bardzo wysoko pokonały Spartę Grębocice, aż 11:0. W ćwierćfinale los skrzyżował drugą drużynę zielono-niebiesko-czerwonych z trzecią ekipą Miedzi Legnica. Zaplecze zespołu znad Kaczawy nie pozostawiły cienia przypadku i pokonały swoich młodszych kolegów 5:1

Od pierwszej minuty mecz zapowiadał się na bardzo wyrównany. Jednak już w 15 minucie świetnym uderzeniem przewrotką wynik spotkania otworzył Mateusz Ciapa. W 21 minucie bardzo dobre uderzenie z pierwszej piłki zza pola karnego na gola zamienił Ciapa, podwyższając wynik spotkania. W 55 minucie silne uderzenie Ciapy z pierwszej piłki przełamało ręce Patryka Kobylińskiego. Tym samym nasz nowy zawodnik ustrzelił hat-tricka. W 66 minucie zespołową akcję bardzo dobrze głową sfinalizował Michał Kaczmar. W 77 minucie gola honorowego dla trzeciej drużyny Miedzi strzelił Kuba Szabłowski. Dziesięć minut przed końcem meczu odbitą piłkę przejął na polu karnym Szymon Skrzypczak, który pewnym strzałem pokonał Kobylińskiego.

Szkoleniowcem Prochowiczanki Prochowice jest mieszkający w Lubinie Robert Gajewski. Funkcję pierwszego trenera pełni od 13 grudnia 2019 roku. Podczas swojej kadencji poprowadził zielono-biało-czerwonych w 98 spotkaniach, notując przy tym 47 wygranych, 17 remisów i 34 porażki. 37-letni uznany sternik wcześniej prowadził m.in. będącą wówczas w IV lidze Stal Chocianów. Ponadto w swoim trenerskim życiorysie ma pracę dla takich klubów jak Rodło Granowice, Unia Szklary Górne czy Czarni Rokitki. Jako piłkarz występował na pozycji obrońcy. Mierzący 186 centymetrów Robert Gajewski jest wychowankiem Zagłębia Lubin. W barwach "Miedziowych" przeszedł przez wszystkie szczeble Akademii do drugiej drużyny włącznie. Przed sezonem 2007/2008 związał się z Prochowczanką, którą reprezentował do kampanii 2012/2013 z półroczną przerwą na grę w BKS Bolesławiec podczas rundy jesiennej sezonu 2010/2011. Po odejściu z Prochowic jeszcze przez pięć lat występował łącznie w trzech klubach Górniku Lubin, Rodle Granowice i Czarnych Rokitki.

Zeszły sezon IV ligi dolnośląskiej Prochowiczanka Prochowice zakończyła na 3. miejscu z dorobkiem 60 punktów. Zespół z Prochowic nad czwartą ekipą Łużyc wypracował sobie dwa, a nad piątą drużyną Górnika Złotoryja trzy punkty przewagi w ligowej tabeli. Zdecydowanie więcej zabrakło do 2. miejsca. Do będącej wicemistrzem ligi Polonii Środa Śląska zabrakło aż ośmiu oczek. Zielono-biało-czerwoni mogą określić miniony sezon jako udany. Pewne utrzymanie w trudnej IV lidze oraz realizacja wielu założeń postawionych przez trenera. W barwach Prochowiczanki w zeszłym sezonie występował m.in. doświadczony ligowiec Piotr Azikiewicz, który w zimowym okienku transferowym przyszedł do Prochowic z Wisły Puławy. Ekipa z ulicy Warszawskiej 21 została okrzyknięta trzecią najlepszą ofensywa ligi z dorobkiem 81 trafień. Stosunkowo niewiele bramek tracili podopieczni Roberta Gajewskiego, zaledwie 31 goli. W kampanii 2022/2023 GKS zanotował 18 zwycięstw, 6 remisów i tyle samo porażek. Na własnym stadionie Prochowiczanka 12-krotnie wygrywała, 2 razy zremisowała i zaledwie raz musiała przełknąć gorycz porażki, strzelając przy tym 50 bramek i tracąc zaledwie 13. Liczba domowych zwycięstw jest drugą największą w całych rozgrywkach, przez co śmiało można powiedzieć, że pod tym względem zielono-biało-czerwoni byli drugą siłą ligi. W delegacji już tak dobrze to nie wyglądało - 6 triumfów, 4 remisy i 5 porażek, przy bilansie bramkowym 31-25.

Po dziesięciu spotkaniach aktualnego sezonu zielono-biało-czerwoni plasują się na 14. miejscu z dorobkiem 9 punktów i bilansie bramkowym 11-18. Dla kibiców klubu założonego w 1948 roku jest to wynik zdecydowanie poniżej oczekiwań. Na domiar złego podopieczni Roberta Gajewskiego dopiero w ostatniej kolejce po raz pierwszy wygrali na własnym stadionie, pokonując Chrobrego Głogów 1:0.

Historia starć pomiędzy rezerwami Miedzi a Prochowiczanką jest dość bogata. Oba zespoły nieprzerwanie mierzyły się ze sobą na poziomie IV ligi od sezonu 2006/2007 do 2010/2011. Łącznie rozegrano 10 spotkań, w których w większości lepsi okazywali się zawodnicy z Prochowic.

Pierwsze spotkanie zostało rozegrane w Legnicy 6 sierpnia 2006 roku na inaugurację Piast IV ligi dolnośląskiej sezonu 2006/2007. Wówczas po bramce Musiałowskiego w 43 minucie Miedź triumfowała 1:0.

Od 4 listopada 2006 roku (18. kolejka sezonu 2006/2007) do 28 kwietnia 2010 roku (19. kolejka sezonu 2009/2010) legniczanie nie mogli znaleźć sposobu na Prochowiczankę. W ciągu wspomnianych czterech lat na siedem rozegranych spotkań, tylko raz udało się zdobyć chociażby punkt. Było to 31 maja 2008 roku w ramach 36. serii gier kampanii 2007/2008. Wówczas w Prochowicach Miedź bezbramkowo zremisowała z zielono-biało-czerwonymi.

Impas przełamało wysokie zwycięstwo w Legnicy. 22 sierpnia 2010 roku w ramach 2. kolejki Miedzianka pokonała Prochowiczankę 5:2. Tym samym jest to najwyższe zwycięstwo drugiej drużyny Miedzi nad ekipą z Prochowic na poziomie IV ligi.

Ostatni dotychczasowy mecz odbył się 9 września 2023 roku w Prochowicach. Wówczas zwycięsko z tego starcia wyszła Miedzianka, która pokonała Prochowiczankę 2:0 w ramach szóstej serii gier Koleje Dolnośląskie IV ligi sezonu 2023/2024. Bramki w tym spotkaniu zanotowali Piotr Stępień w 16 minucie oraz Michał Kaczmar w 76 minucie. Przypomnijmy sobie wspomniane starcie.

Pierwszy kwadrans spotkania był nad wyraz spokojny. Dopiero w 16 minucie Miedź II Legnica stworzyła sobie pierwszą groźną sytuację i od razu objęła prowadzenie. Świetne dośrodkowanie w pole karne posłał Jan Leończyk, a piętką, lobując bramkarza, finalizował Piotr Stępień. W 28 minucie do głosu doszli gospodarze. Kąśliwy strzał z prawej strony pola karnego oddał Kornel Ciupka. W 37 minucie znów było groźnie pod naszą bramką. Zaskakujący strzał głową oddał Piotr Ignatowicz, jednak piłka po jego uderzeniu zakończyła lot na poprzeczce. Druga połowa nie rozpoczęła się dla nas najlepiej.

W ciągu dwóch minut dwie żółte kartki zobaczył Idris Momoh i w konsekwencji w 52 minucie musiał opuścić plac gry. W 57 minucie w okienko uderzał Wojciech Galas, lecz kapitalną paradą popisał się debiutujący dziś w piłce seniorskiej Vitalii Diachenko. W 63 minucie nasz golkiper znów popisał się fenomenalną interwencją, tym razem broniąc strzał z woleja Ivana Barysevich. W 76 minucie wreszcie Miedzianka wróciła do głosu. Po świetnym wykończeniu w lewym róg bramki na 2:0 podwyższył Michał Kaczmar. W 83 minucie Kaczmar miał okazję zaliczyć dublet, jednak piłka minimalnie minęła bramkę. W 85 minucie po raz kolejny Kaczmar chciał wpisać się na listę strzelców. Lobem próbował zaskoczyć bramkarza, jednak z linii wybijał jeden z defensorów Prochowiczanki.

W XXI wieku zostały rozegrane tylko dwa starcia pomiędzy ekipą Miedzi II Legnica a Prochowiczanką Prochowice w ramach Pucharu Polski Podokręgu Legnica. W obu spotkaniach triumfowały rezerwy Miedzianki.

Pierwsze w XXI starcie odbyło się 7 kwietnia 2013 roku w ramach ćwierćfinału okręgowego Pucharu Polski. Wówczas w Legnicy drugi zespół Miedzianki pokonał 2:1 ekipę z Prochowic. Dla naszego zespołu bramki strzelali Przemysław Wichłacz w 52 minucie oraz Kamil Zieliński w 88 minucie. Dla gości jedynego gola zdobył Marcin Ogórek w 83 minucie spotkania.

Ostatni mecz w ramach Pucharu Polski Podokręgu Legnica miał miejsce 9 września 2015 roku. Wówczas w II rundzie legniczanie na wyjeździe wyraźnie pokonali Prochowiczankę Prochowice 4:1.

Mecze Miedzi II Legnica z Prochowiczanką Prochowice w okręgowym Pucharze Polski:
2012/2013: Miedź II Legnica - Prochowiczanka Prochowice 2:1 (07.04.2013r.)
2015/2016: Prochowiczanka Prochowice - Miedź II Legnica 1:4 (09.09.2015r.)

Ligowe mecze Miedzi II z Prochowiczanką Prochowice w XXI wieku:
2006/2007: Miedź II Legnica - Prochowiczanka Prochowice 1:0 (06.08.2006 r.)
2006/2007: Prochowiczanka Prochowice - Miedź II Legnica 1:0 (04.08.2007 r.)
2007/2008: Miedź II Legnica - Prochowiczanka Prochowice 1:2 (04.11.2007 r.)
2007/2008: Prochowiczanka Prochowice - Miedź II Legnica 0:0 (31.05.2008 r.)
2008/2009: Prochowiczanka Prochowice - Miedź II Legnica 2:0 (20.09.2008 r.)
2008/2009: Miedź II Legnica - Prochowiczanka Prochowice 1:3 (26.04.2009 r.)
2009/2010: Prochowiczanka Prochowice - Miedź II Legnica 3:0 (22.08.2009 r.)
2009/2010: Miedź II Legnica - Prochowiczanka Prochowice 1:2 (28.04.2010 r.)
2010/2011: Miedź II Legnica - Prochowiczanka Prochowice 5:2 (22.08.2010 r.)
2010/2011: Prochowiczanka Prochowice - Miedź II Legnica 3:1 (19.03.2011 r.)
2023/2024: Prochowiczanka Prochowice - Miedź II Legnica 0:2 (09.09.2023r.)

Premierowe starcie pomiędzy pierwszą drużyną Miedzi Legnica a Prochowiczanką Prochowice zostało rozegrane 3 października 1976 roku w Legnicy. Wówczas w ramach 6. kolejki klasy wojewódzkiej Miedzianka pokonała ekipę z Prochowic aż 7:3. Bramki dla zielono-niebiesko-czerwonych zdobywali Dutkiewicz, Chobot, Drozd, dublet zanotował Nowak, a hat-tricka ustrzelił Dąbrowski. Ten mecz to także najwyższe zwycięstwo drużyny znad Kaczawy nad zielono-biało-czerwonymi.

Wyjazdowe starcie 24 kwietnia 1977 roku w Prochowicach przeszło bez większego echa, gdyż padł bezbramkowy remis.