Historia meczów: Miedź Legnica - Arka Gdynia
Autor: AC(lca.pl) - 2024-08-30 14:39:47
Historia potyczek Miedzi z Arką Gdynia sięga początków lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Żółto-niebiescy są rywalem, z którym legniczanie od 2012 roku spotykali się dość regularnie, choć nie brakowało również przerw na występy jednych bądź drugich w piłkarskiej elicie. W tej natomiast oba kluby spotkały się w kampanii 2018/2019. W dodatku miało to miejsce aż trzykrotnie.
Podziękuj

Arka Gdynia - Miedź Legnica - Foto: miedzlegnica.eu
Historyczne spotkanie Miedzi z Arką miało miejsce w listopadzie 1992 roku. Wygraną ekipie znad Kaczawy dał wychowanek klubu Wojciech Górski. W rewanżu gdynianie wygrali u siebie 3:1, choć prowadzenie legniczanom dał Artur Wójcik. Wyrównał jednak Krzysztof Hoppe, a następnie dublet zaliczył Grzegorz Lisewski. 8 sierpnia 1993 roku Miedź odniosła najwyższe zwycięstwo w historii wzajemnych potyczek, rozbijając przed własną publicznością żółto-niebieskich 4:1. Prowadzenie gospodarzom już w 3 minucie dał Cezary Michalski, a wynik nie zmienił się do przerwy. Tuż po niej podwyższył Dariusz Dziarmaga. Bramką kontaktową odpowiedział Maciej Faltyński, ale później trafił Mariusz Urbaniak i ponownie Dziarmaga. W rewanżu znów lepsza była Arka, wygrywając 2:0. Gole strzelili wówczas Piotr Włodarczyk i Roman Rubaj.

W latach dziewięćdziesiątych oba zespoły spotkały się jeszcze w sezonie 1994/1995. W obu przypadkach 1:0 wygrywali gospodarze. W Gdyni zwycięstwo ekipie z Trójmiasta dał Grzegorz Niciński. W Legnicy tryumf drużynie znad Kaczawy zapewnił Cezary Michalski. Na następną potyczkę Miedzi z Arką kibice czekali do sezonu 2012/2013. W Gdyni o jedną bramkę lepsi okazali się żółto-niebiescy. Z kolei w Legnicy skończyło się remisem 1:1. W XXI wieku odbyło się aż 18 spotkań obu ekip. Rekordowy pod tym względem był sezon 2013/2014, gdy doszło do aż czterech pojedynków Miedzi z Arką. Dwa miały miejsce na zapleczu piłkarskiej elity, a dwa pozostałe w Pucharze Polski.

Zaczęło się od bezbramkowego podziału ligowych punktów w rundzie jesiennej w Gdyni. W marcu doszło do pucharowego dwumeczu. Wynik 1:1 w Trójmieście był obiecujący dla legniczan. Na bramkę Zbigniewa Zakrzewskiego z 18 minuty, siedem minut przed końcem regulaminowego czasu gry odpowiedział Marcus Vinicius da Silva de Oliveira. W rewanżu Miedź objęła prowadzenie po golu Marcina Burkhardta w 49 minucie. Pięć minut później z rzutu karnego wyrównał Szwoch. Do rozstrzygnięcia zwycięzcy rywalizacji potrzebna była dogrywka. W niej skuteczniejsi byli goście. Do siatki legniczan trafili Piotr Tomasik i Arkadiusz Aleksander. Od 117 minuty w bramce legniczan, po czerwonej kartce dla Andrzeja Bledzewskiego, stał Radosław Bartoszewicz. Bramka Krzysztofa Wołczka tylko zmniejszyła rozmiary porażki zielono-niebiesko-czerwonych. W kwietniu Miedź wygrała 2:1, po golach do niedawna prowadzącego Arkę Wojciecha Łobodzińskiego i Mateusza Szczepaniaka. Gdynianie odpowiedzieli jedynie trafieniem Michała Rzuchowskiego.

W kolejnym sezonie doszło do jednego z bardziej pamiętnych spotkań. Zawody na Stadionie im. Orła Białego w Legnicy zakończyły się wynikiem 4:4. Wynik meczu otworzył Łobodziński. Wyrównał Antoni Łukasiewicz, a prowadzenie gdynianom dał Grzegorz Lech. Gola na 2:2 strzelił Adrian Woźniczka. Ponowne prowadzenie gościom dał Michał Marcjanik. Następnie dwie bramki Patryka Szymańskiego sprawiły, że znów przewagę uzyskał zespół znad Kaczawy. Wynik spotkania ustalił strzałem z rzutu karnego Antonio Calderon Vallejo. W rewanżu w Gdyni znów padł remis, ale tym razem bezbramkowy.

W kolejnych latach Miedź przeplatała porażki remisami aż do serii trzech przegranych z rzędu. W sezonie 2021/2022 zmierzający do PKO Bank Polski Ekstraklasy podopieczni trenera Wojciecha Łobodzińskiego dwukrotnie wygrywali, odnosząc też historyczne zwycięstwo w Gdyni po dublecie Patryka Makucha. Wcześniej trzy punkty w domowym meczu legniczanom zapewnił Nemanja Mijusković. W minionym sezonie - tym razem trzykrotnie - lepszy okazywał się trener Łobodziński (oba zespoły spotkały się również w Pucharze Polski), ale tym razem szkoleniowiec zasiadł po drugiej stronie barykady.