Historia meczów Zagłębie Sosnowiec - Miedź Legnica
Autor: miedzlegnica.pl - 2024-05-17 21:33:44
Miedź o ligowe punkty rywalizuje z Zagłębiem Sosnowiec od sezonu 1992/1993. Od tego czasu zespół znad Brynicy stał się jednym z najczęstszych przeciwników zielono-niebiesko-czerwonych w walce o ligowe punkty. Legniczanie mierzyli się z czterokrotnymi wicemistrzami Polski zarówno w starej drugiej i trzeciej lidze, jak i drugiej oraz pierwszej lidze, a także Ekstraklasie już po reformie rozgrywek.
Podziękuj

Miedź Legnica - Zagłębie Sosnowiec - Foto: Piotr Florek (lca.pl)
Przed meczem w Sosnowcu wspominamy pojedynek, który odbył się w sezonie, gdy obie drużyny wywalczyły awans do piłkarskiej elity. W sezonie 2017/2018 legniczanie zagrali na Stadionie Ludowym 9 marca 2018 roku. Kibice w Sosnowcu obejrzeli mecz pełen agresji i walki, w którym jednak nie było zbyt wielu sytuacji bramkowych.

Przed meczem w Sosnowcu wspominamy pojedynek, który odbył się w trakcie rozgrywek, w których obie drużyny wywalczyły awans do piłkarskiej elity. W sezonie 2017/2018 legniczanie zagrali na Stadionie Ludowym 9 marca 2018 roku. Kibice nad Brynicą obejrzeli mecz pełen agresji i walki, w którym jednak nie było zbyt wielu sytuacji bramkowych.

Od początku spotkania to gospodarze starali się prowadzić grę, stwarzając sobie kilka sytuacji. Żadna z nich nie sprawiła jednak defensywie Miedzi poważniejszych problemów. Legniczanie z kolei mieli w swych szeregach bardzo aktywnego tego dnia Fabiana Piaseckiego. W 34 minucie napastnik przejął piłkę, ale został sfaulowany przed polem karnym. Z rzutu wolnego uderzył Petteri Forsell, ale Dawid Kudła nie dał się zaskoczyć. Chwilę później strzałem z dystansu odpowiedział Robert Sulewski. Łukasz Sapela wypuścił piłkę przed siebie, ale niebezpieczeństwo zostało zażegnane.

Zielono-niebiesko-czerwoni pozwolili wyszumieć się sosnowiczanom, by zadać bramkowy cios. W 38 minucie po koronkowym rozegraniu w polu karnym, po podaniu Marquitosa, piłkę z bliska do siatki wbił Fabian Piasecki. - Mieliśmy swój plan na to spotkanie, podobnie jak zespół Zagłębia. Chcieliśmy wysoko odbierać piłkę, natomiast trzeba sobie szczerze powiedzieć, że na początku walory dobrego zorganizowania, wysokiego, agresywnego pressingu były po stronie rywala - zauważał trener Dominik Nowak.

W drugiej połowie gospodarze atakowali coraz groźniej, szukając długimi podaniami w pole karne rosłego Szymona Lewickiego, ale Łukasz Sapela nie pozwolił podopiecznym trenera Dariusza Dudka na zbyt wiele. Miedź także miała swoje szanse. W 53 minucie Marquitos strzelił tuż obok bramki. Jedenaście minut później z rzutu rożnego dośrodkowywał Forsell, a głową obok słupka uderzył Piasecki. Legniczanie dopięli swego w 72 minucie, gdy po indywidualnej akcji Mateusz Piątkowski „wkręcił w ziemię” Rafała Makowskiego w polu karnym gospodarzy i ze spokojem pokonał Kudłę. Gospodarze jeszcze próbowali odpowiedzieć, ale świetnie tego dnia bronił Sapela.

– Bardzo agresywny mecz z obu stron i bardzo trudny. Było dużo walki, szczególnie na początku spotkania. Uczulaliśmy zawodników na środek pola, gdzie Zagłębie jest bardzo silne. Nie było zbyt wielu sytuacji bramkowych. Ważny moment to trafienie Piątkowskiego na 2:0, które nas uspokoiło. Pracowaliśmy w tygodniu dużo nad obroną stałych fragmentów gry i dobrze to dziś funkcjonowało. Cieszymy się z tego ważnego zwycięstwa - podsumował trener Dominik Nowak.

Miedź zagrała wówczas w składzie: Sapela - Zieliński, de Amo Perez, Bożić, Adu - Purzycki, Santana (78' Augustyniak), Forsell - Marquitos (87' Mystkowski), Piasecki (66' Bartulović), Piątkowski. Z kolei Zagłębie wystąpiło w składzie: Kudła - Nowak (46' Pribula), Rzonca (46' Sanogo), Cichocki, Lewicki, Milewski, Babiarz, Wrzesiński, Makowski, Sulewski (76' Cristovao), Puchacz.

2006/2007, II liga, Miedź Legnica - Zagłębie Sosnowiec 1:1
2008/2009, II liga (w nowej nomenklaturze), Miedź Legnica - Zagłębie Sosnowiec 0:0

bramki - 39:38

Początek sobotniego meczu na stadionie ArcelorMittal Park w Sosnowcu o godz. 15:00.