2022-10-09 20:06:57 - Autor: AC(lca.pl)
Historia meczów Raków Częstochowa - Miedź
Przed nami 27 spotkanie w historii pomiędzy Miedzią Legnica i Rakowem Częstochowa. Historia pojedynków obu drużyn sięga jeszcze lat 80-tych. Bilans wszystkich pojedynków delikatnie przemawia za Rakowem.

Miedź Legnica - Raków Częstochowa (0-1)
Pierwszy mecz Miedzi z Rakowem odbył się 5 października 1980 roku na szczeblu III ligi. W 7. kolejce Miedź przegrała na własnym obiekcie 0:1. Rewanż w Częstochowie również padł łupem Rakowa, który wygrał 4:2. Gole dla Miedzi w tym spotkaniu zdobyli Adam Pietruszka i Jerzy Brzyszcz.

Kolejne pojedynki obydwy klubów miały już miejsce w latach 90-tych. W sezonie 90/91 padł pierwszy remis w historii. Miedź na własnym terenie podzieliła się punktami z Rakowem po remisie 1:1. Gola dla Miedzi zdobył wtedy Jarosław Gierejkiewicz. W rewanżu obie ekipy ponownie podzieliły się punktami, tym razem po remisie 2:2. Bramki dla legniczan strzelili wtedy Bogdan Pisz i Daniel Dyluś.

W kolejnym sezonie ligowym gospodarzem pierwszego meczu był Raków, który wykorzystał atut własnego boiska i pokonał Miedź 2:0. Miedź zrewanżowała się u siebie wygrywając 1:0 po golu Daniela Dylusia z rzutu karnego w 89 minucie gry. Sezon 1992/93 przyniósł ze sobą następną wygraną „Medalików”. Raków w 10. kolejce II ligi pokonał w Legnicy Miedź 1:0. Miedź zrewanżowała się na wyjeździe pokonując rywali 2:1 po golach Mariusza Urbaniaka i Piotra Przerywacza. Sezon 1993/94 pod względem pojedynków Miedzi i Rakowa to remis 0:0 w Częstochowie, oraz 1:1 (br. dla Miedzi: Przerywacz) w Legnicy.

Na kolejne mecze kibicom obu drużyn przyszło czekać 7 lat. III-ligowe rozgrywki sezonu 2000/01 przyniosły ze sobą wygrana Miedzi 1:0 w Częstochowie po golu Krzysztofa Łaciny i wygraną 6:0 przed własną publicznością po trafieniach Szewczuka, Łaciny, dwóch golach Sorbiana oraz bramkach Samca i Piotra Ussa. Do następnych dwóch pojedynków ligowych doszło w kampanii 2005/06. W 6. kolejce Raków pokonał u siebie Miedź 3:1, a w rewanżu w Legnicy Miedź zwyciężyła 1:0 po golu Sebastiana Ziajki z rzutu karnego w 83 minucie spotkania.

W sezonie 2007/08 Miedź przegrała na własnym stadionie 0:1, a w 90 minucie meczu Cyruliński obronił rzut karny wykonywany przez Damiana Misana. W rewanżu Raków ponownie wygrał, tym razem 3:2. Gole dla Miedzi strzelili wtedy Michał Ilków-Gołąb i Marcin Garuch.

W sezonie 2008/09 w 11. serii gier Raków pokonał u siebie Miedź 4:2. Gole dla Miedzi zdobyli Patryk Musiałowski i Michał Ilków-Gołąb. W rewanżowym meczu w Legnicy padł bezbramkowy remis. W następnym sezonie dwukrotnie górą byli częstochowianie wygrywając odpowiednio 1:0 w Legnicy i 2:0 u siebie.

Lepsze czasy w meczach z Rakowem rozpoczęły się dla Miedzi w sezonie 2010/11. W 6. kolejce Miedź zremisowała w Częstochowie 2:2, po dwóch golach Michała Żółtowskiego, a w rewanżu przed własna publicznością legniczanie pokonali Raków 1:0 po trafieniu Kamil Hempela z 90 minuty meczu. Później było tylko lepiej. Sezon 11/12 przyniósł ze sobą dwie wygrane. W 2. kolejce w Legnicy 2:1 po trafieniach Zakrzewskiego i Grzegorzewskiego oraz 6:0 w Częstochowie po golach Hempela, Gawlika, Paszlińskiego, Nowackiego, Zielińskiego i Zakrzewskiego.

Następne mecze miały już miejsce w Fortuna 1. Lidze w sezonie 2017/18. W pierwszej kolejce na stadionie Rakowa padł bezbramkowy remis. W rewanżu również nastąpił podział punktów po remisie 1:1. Gola dla legniczan zdobył wtedy Marquitos.

Pierwszy mecz: Miedź Legnica – Raków Częstochowa 0:1 (05.10.1980)

Najwyższe zwycięstwo Miedzi: Miedź Legnica – Raków Częstochowa 6:0 (25.04.2001)

Najwyższe zwycięstwo Rakowa: Raków Częstochowa – Miedź Legnica 4:2 (03.05.1981)

BILANS SPOTKAŃ

Mecze: 26

Wygrane: 8

Remisy: 8

Przegrane: 10

Bilans bramkowy: 34:31

Początek poniedziałkowego meczu na Miejskim Stadionie Piłkarskim "Raków" przy ul. Limanowskiego 83 w Częstochowie o godz. 18:00. Pojedynek transmitowany będzie w Canal+ Sport.

Będzie remis 1:1
Być może to Miedź byłaby na miejscu Rakowa, gdyby trafiła na Papszuna i kego sztab?
Historia historią ale te dwie ekipy teraz dzieli przepaść a jeszcze 5 lat temu Raków był na poziomie Miedzianki