Historia meczów: Miedź Legnica - Chrobry Głogów
Autor: miedzlegnica.pl - 2023-09-29 20:03:04
Chrobry Głogów to rywal, z którym Miedź mierzyła się najczęściej w swojej historii. Wielu piłkarzy przywdziewało barwy obu klubów. Ostatnim graczem, który zamienił Legnicę na Głogów, jest Paweł Tupaj, który na początku sezonu 2021/2022 przeniósł się z naszego klubu do zespołu pomarańczowo-czarnych i występuje w nim do dziś. Oba zespoły regularnie spotykają się również w grach towarzyskich. Poprzednie ligowe starcie Miedzi z Chrobrym przypieczętowało ostatni awans legniczan do piłkarskiej elity.

Miedź Legnica - Chrobry Głogów - Foto: PF (lca.pl)
Derbowa atmosfera wyczuwana była w Legnicy na długo przed meczem, który odbył się 30 kwietnia 2022 roku. Na trybunach Stadionu im. Orła Białego zasiadło ponad cztery tysiące kibiców. Gra obu zespołów długo przypominała wzajemne badanie. W 8 minucie po dograniu Piotra Azikiewicza niecelnie z lewej strony uderzał Patryk Makuch. Chrobry odpowiedział bardzo groźną akcją w 15 minucie. Mateusz Bochnak wpadł z piłką w pole karne Miedzi, zwiódł defensywę i zagrał przed bramkę z prawej strony. Mikołaj Lebedyński jednak nie trafił. Dwie minuty później Paweł Lenarcik obronił groźny strzał po akcji gości prawą stroną.

Z kolei w 29 minucie w polu karnym uderzył Michał Rzuchowski. Piłkę zablokował Nemanja Mijusković i skończyło się tylko kornerem. Sześć minut później Carlos Julio Martinez Riva popisał się ładnym podaniem w pole karne. Tam był Maxime Dominguez, który posłał futbolówkę tuż nad poprzeczką. W 40 minucie szwajcarski pomocnik spróbował zza szesnastki, ale został zablokowany. Już w doliczonym czasie pierwszej połowy Makuch główkował nad poprzeczką.

Tuż po przerwie znów strzelał najlepszy snajper Miedzianki, ale skończyło się tylko kornerem. Za chwilę uderzył Victor Moya Martinez „Chuca”, ale został zablokowany. Przy następnej próbie legniczan piłka minęła bramkę. W 51 minucie Dominguez dograł z rzutu wolnego, a Kamil Zapolnik z pierwszej piłki strzelił tuż nad poprzeczką. W 61 minucie po podaniu Domingueza tuż obok słupka z lewej strony pola karnego uderzył „Chuca”.

W 65 minucie Miedź wreszcie dopięła swego. Patryk Makuch w sytuacji sam na sam nie dał najmniejszych szans Rafałowi Leszczyńskiemu! Legniczanie dążyli jeszcze do podwyższenia prowadzenia. W 82 minucie „Chuca” przegrał w sytuacji sam na sam z bramkarzem pomarańczowo-czarnych. Natomiast w 89 minucie tuż nad poprzeczką uderzył Bruno Garcia Marcate. Wynik nie uległ już zmianie. Jak się później okazało, pozwolił on Miedzi świętować awans do elity jeszcze przed następną serią gier!

Mecze Miedzi z Chrobrym Głogów (bez spotkań z Chrobrym II Głogów, od sezonu 2008/2009 zmiana nazewnictwa poziomów rozgrywkowych w Polsce):

2011/2012, II liga, Chrobry Głogów - Miedź Legnica 1:1
2011/2012, Puchar Polski, Chrobry Głogów - Miedź Legnica 3:2 p.d.

bramki - 75:55

Początek sobotniego meczu na Stadionie Miejskim im. Orła Białego w Legnicy o godz. 15:00.