Historia meczów Miedzi z Górnikiem Łęczna
Autor: AC(lca.pl) - 2023-08-04 15:48:07
Historia spotkań Miedzi Legnica z klubem z Łęcznej rozpoczęła się wraz z powrotem zielono-niebiesko-czerwonych na zaplecze piłkarskiej elity w 2012 roku. W inauguracyjnej kolejce podopieczni trenera Bogusława Baniaka podejmowali Bogdankę Łęczna.

Miedź Legnica - Górnik Łęczna - Foto: Wojciech Obremski (lca.pl)
Sympatycy zielono-niebiesko-czerwonych obejrzeli wówczas kapitalne widowisko, toczone w szybkim tempie i obfitujące w sytuacje bramkowe. W meczu padło aż 28 strzałów (16:12), w tym 14 celnych (9:5). Piłkarzy nie powstrzymał nawet panujący skwar. Już w pierwszej połowie Miedzianka przeważała i stwarzała sobie dogodne okazje do strzelenia gola. Na bramkę Bogdanki sunął atak za atakiem, próbowali strzelać m.in. Piotr Madejski, Adrian Łuszkiewicz i Jakub Grzegorzewski, ale bezskutecznie. Ostatni z wymienionych trafił nawet w 7 minucie do siatki po podaniu Madejskiego, ale sędzia dopatrzył się pozycji spalonej. W efekcie, mimo dużej przewagi, Miedź tylko bezbramkowo remisowała do przerwy z zespołem z Lubelszczyzny. Rywale, swoich szans szukający choćby po strzałach z dystansu, też stworzyli sobie okazje. Najgroźniej strzelał Sebastian Szałachowski, którego uderzenie pod poprzeczkę we wspaniałym stylu obronił Bledzewski.

Na bramki trzeba było poczekać do drugiej połowy. Miedź dopięła swego w 56 minucie. Wówczas długie podanie Łuszkiewicza doszło do Madejskiego, ten minął Grzegorza Wojdygę, zagrał prawą nogą górną piłkę na długi słupek, a tam akcję zamknął Zbigniew Zakrzewski, strzelając gola głową! Było to premierowe trafienie pierwszoligowego sezonu 2012/2013. Madejski jeszcze kilka razy czarował podobnymi zagraniami, a momentami wręcz ośmieszał obrońców Bogdanki, ale w tych akcjach brakowało wykończenia. Po stracie bramki łęcznianie rzucili wszystkie siły do ataku i kilka razy groźnie atakowali, próbując doprowadzić do remisu. W najgroźniejszej sytuacji Szałachowski nie wykorzystał sytuacji sam na sam.

Miedź dobrze się broniła i kapitalnie kontratakowała raz lewym, raz prawym skrzydłem. W efekcie kibice obejrzeli wiele dynamicznych, ciekawych akcji i wymian ciosów. W 88 minucie podopieczni trenera Bogusława Baniaka postawili przysłowiową kropkę nad „i”. Znów z głębi pola zagrywał Łuszkiewicz, który tym razem dokładnie zaadresował piłkę do rezerwowego Dawida Retlewskiego, ten w polu karnym przytomnie odegrał futbolówkę do Grzegorzewskiego, który precyzyjnym strzałem nie dał szans Sergiuszowi Prusakowi. Miedź pokazała się ze znakomitej strony, prezentując szybką, ofensywną grę, znakomity przegląd pola, dokładne długie podania, niezwykle groźne kontry i pewną obronę. To wszystko zostało docenione przez legnicką publiczność, która stworzyła na meczu wspaniałą atmosferę. Piłkarzy dopingował cały stadion. Było to pierwsze i jednocześnie najwyższe jak dotąd zwycięstwo Miedzi z ekipą z Łęcznej.

Później legniczanie rywalizowali z Górnikiem ze zmiennym szczęściem. W ostatnim spotkaniu obu drużyn, rozgrywanym w ramach Fortuna Pucharu Polski, zespół znad Kaczawy po remisie 2:2 odpadł z dalszej rywalizacji, przegrywając 4:5 serię rzutów karnych.