Lca.pl » Sport » Piłka nożna

2024-07-20 09:56:42 - Autor: miedzlegnica.pl
Historia meczów GKS Tychy - Miedź Legnica
Bilans spotkań Miedzi z GKS-em Tychy jest bardzo wyrównany. Z tym rywalom legniczanom zawsze gra się ciężko. Najwyższe zwycięstwo zielono-niebiesko-czerwonych w Tychach miało miejsce w 3 kolejce sezonu 2021/2022. Pod batutą trenera Wojciecha Łobodzińskiego zespół znad Kaczawy wygrał na Górnym Śląsku aż 3:0.

Miedź Legnica - GKS Tychy
Historia spotkań obu zespołów o stawkę rozpoczęła się w sezonie 1992/1993, gdy na zakończenie rundy jesiennej legniczanie podejmowali GKS na własnym boisku. Prowadzenie ekipie znad Kaczawy w 19 minucie dał Tadeusz Gajdzis. Trzy minuty przed końcem odpowiedział Henryk Hojeński. W rewanżu, w ostatniej kolejce, na Górnym Śląsku padł bezbramkowy remis.

Podczas przygotowań do kolejnego sezonu "Miedzianka" wygrała z GKS-em 2:1 w meczu kontrolnym, rozgrywanym w trakcie zgrupowania w Sosnowcu. Co ciekawe, w ramach drugoligowych rozgrywek zielono-niebiesko-czerwoni z tyszanami ponownie zmierzyli się w ostatniej serii gier rundy jesiennej. Jakby tego było mało, znów padł remis. Tym razem pierwszy mecz obu zespołów odbył się jednak w Tychach. Na gola Marka Szymińskiego dziewięć minut przed przerwą, niedługo po zmianie stron odpowiedział Wojciech Górski.

W rewanżu Miedź odniosła historyczne zwycięstwo nad ekipą GKS-u. Najpierw dla legniczan trafiali Mariusz Urbaniak i Krzysztof Łacina. Golem kontaktowym odpowiedział Krzysztof Sitko. Wygraną legniczan w 89 minucie przypieczętował Gajdzis. Dla zielono-czarno-czerwonych przegrana oznaczała degradację do niższej klasy rozgrywkowej. Następne ligowe starcie obu zespołów miało miejsce dopiero w sezonie 2008/2009, już po reformie rozgrywek. Trzeci poziom rozgrywkowy nazywał się już II ligą, lecz zespoły rywalizowały w dwóch grupach. Legniczanie z tyszanami znaleźli się w tej, którą tworzyły zespoły z zachodnich województw kraju.

GKS w 5 kolejce pokonał Miedź 3:0. Przed przerwą na prowadzenie wyprowadził górnośląski zespół Mirosław Wania. Po przerwie dwa gole dołożył Tomasz Kasprzyk. Zielono-niebiesko-czerwoni zawody kończyli w dziesiątkę, gdyż w końcówce drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę ujrzał Paweł Woźniak. Rewanż zakończył się podziałem punktów. Obie bramki padły w drugiej połowie. Najpierw trafił Michał Ilków-Gołąb, a odpowiedział Mateusz Żyła.

Od tego czasu drużyny mierzyły się ze sobą ze sporą regularnością, mierząc się ze sobą w lidze przez siedem sezonów z rzędu. W sezonie 2011/2012 Miedź wspólnie z GKS-em wywalczyła promocję na zaplecze piłkarskiej elity, które zielono-czarno-czerwoni opuścili na rok po spadku w rozgrywkach 2014/2015. Przed tą przerwą Miedź przegrała na wyjeździe 1:2 (gola dla legniczan strzelił Marcin Garuch, a dla rywali trafiali Wojciech Trochim i Maciej Kowalczyk), a przed własną publicznością pokonała GKS 2:0 (bramki: Jorge Kadu, Tadas Labukas).

Dopiero po powrocie tyszan do I ligi Dolnoślązacy zdołali odnieść nad GKS-em dwa ligowe zwycięstwa w sezonie. Miało to miejsce w rozgrywkach 2016/2017. Na wyjeździe Miedź wygrała 2:0 (Petteri Forsell, Mariusz Rybicki), a na Stadionie Miejskim im. Orła Białego w Legnicy 3:2 (Jakub Vojtus 2, Łukasz Garguła - Jakub Świerczok, Łukasz Grzeszczyk). Zielono-niebiesko-czerwoni finiszowali na czwartym miejscu, a tyszanie na czternastym. Sezon później, gdy Miedź awansowała do Ekstraklasy, wygrała przed własną publicznością, ale przegrała na Górnym Śląsku.

Przypomnijmy też, iż w czasie pandemii koronawirusa, w sezonie 2020/2021 domowy mecz 30 kolejki z GKS-em Tychy, który miał miejsce 15 maja, był pierwszym spotkaniem w 2021 roku, które mogło odbyć się z udziałem publiczności. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów dla widzów udostępniono co czwarte krzesełko.

Najwyższe zwycięstwo z GKS-em w historii "Miedzianka" odniosła natomiast 13 sierpnia 2021 roku. Podopieczni trenera Wojciecha Łobodzińskiego rozpoczynali swój marsz do PKO Bank Polski Ekstraklasy. W 3 kolejce pojawili się na Górnym Śląsku, mając już za sobą wygrane z Odrą Opole i GKS-em Katowice i passę podtrzymali również na boisku najbliższego rywala, pewnie tryumfując 3:0 po dwóch golach Krzysztofa Drzazgi i trafieniu Patryka Makucha. W rewanżu, rozgrywanym jeszcze w tym samym roku, znów wygrała Miedź, tym razem 2:0 (Victor Moya Martinez "Chuca", Maciej Śliwa). Z kolei w minionym sezonie oba zespoły dwukrotnie pogodził remis.

GKS Tychy - Miedź Legnica

Gość napisał(a): > Cenny remis na boisku rywala do awansu I statystyka na korzyść Miedzi zachowana
Cenny remis na boisku rywala do awansu
dziurawa obrona jak sito
Gość napisał(a): > Rafał Augustyniak ciągle sprawia radość kibicom Miedzi. Też mnie cieszy ta bramka kretom ha ha ha. A gdzie jest teraz ten śmierdzący troll z lubina legnickiego?
Rafał Augustyniak ciągle sprawia radość kibicom Miedzi.
2:1 dla Miedzi