Lca.pl » Sport » Piłka nożna

2024-02-26 21:49:39 - Autor: AC(lca.pl)
Historia meczów GKS Katowice - Miedź Legnica
Miedź obecny sezon rozpoczęła zwycięstwem z GKS-em, czym tylko poprawiła już wcześniej korzystny bilans bezpośrednich spotkań z katowiczanami. Na terenie trzykrotnych zdobywców Pucharu Polski legniczanie w siedmiu próbach wygrywali czterokrotnie.

Miedź Legnica - GKS Katowice
Świeżo w pamięci mamy ostatnie wyjazdowe zwycięstwo z górnośląskim rywalem, które podobnie jak w bieżących rozgrywkach odbywało się już w rundzie rewanżowej, ale w pierwszym roku sezonu 2021/2022. Także wygraną Miedzi zakończyła się historyczna - pierwsza potyczka obu zespołów w lidze.

W sezonie 2012/2013 zielono-niebiesko-czerwoni udali się do Katowic po dwóch meczach bez zwycięstwa. Legniczanie zremisowali u siebie bezbramkowo z Okocimskim Brzesko, a następnie przegrali 0:1 w Gdyni. Od początku spotkania na Górnym Śląsku do ataków ruszyli gospodarze, prowadzeni tak jak obecnie przez trenera Rafała Góraka, ale nie potrafili stworzyć sobie stuprocentowych sytuacji. Kiedy już trafiali w światło bramki, na posterunku był świetnie dysponowany Aleksander Ptak.

Po kwadransie inicjatywę na dobre przejęła Miedź i zaczęła raz za razem nękać golkipera miejscowych Macieja Wierzbickiego. W 29 minucie Piotr Madejski dośrodkował piłkę w pole karne, a tam w zamieszaniu podbramkowym płaskim strzałem gola zdobył Wojciech Łobodziński. Jeszcze przed przerwą Miedź mogła podwyższyć prowadzenie, ale nie wykorzystała trzech doskonałych sytuacji. Najlepszą zmarnował Zbigniew Zakrzewski, który będąc sam na sam z bramkarzem żółto-zielono-czarnych trafił wprost w Wierzbickiego. – Wojtek Łobodziński zagrał mi świetną piłkę. Powinienem strzelać od razu, a chciałem przyjąć piłkę i nie miałem już miejsca, by uderzyć obok bramkarza – analizował po meczu tę sytuację popularny „Zaki”.

W drugiej połowie GKS śmiało zaatakował większą liczbą zawodników, a Miedź próbowała kontrować. Katowiczanie raz za razem uderzali na bramkę Miedzi, ale Ptak pewnie łapał wszystkie strzały. W 78 minucie po strzale GKS-u piłka odbiła się od poprzeczki, od linii bramkowej i wyszła w pole. Gospodarze reklamowali, że przekroczyła linię bramkową, ale sędzia Jarosław Przybył z Kluczborka nakazał grać dalej. – Piłka na pewno nie wpadła do bramki. Odbiła się jakieś 30 cm przed linią bramkową. Po meczu na spokojnie potwierdził to nawet jeden z graczy GKS-u, który brał udział w tej akcji – wyjaśniał sytuację Aleksander Ptak.

W 88 minucie Miedź wyprowadziła zabójczą kontrę. Madejski popędził prawym skrzydłem, ograł rywala i ściął w pole karne. Z tyłu wpadł na niego Przemysław Pitry, powalając na murawę i arbitrowi głównemu nie pozostało nic innego, jak podyktować rzut karny. Jedenastkę na gola pewnym strzałem zamienił Marcin Nowacki. Tak zaczęła się historia potyczek Miedzi z GKS-em Katowice o ligowe punkty.