Lca.pl » Sport » Piłka nożna

2023-07-23 10:02:48 - Autor: miedzlegnica.eu
Historia meczów Miedź Legnica – GKS Katowice
Historia potyczek Miedzi z GKS-em Katowice rozpoczęła się tuż po zainwestowaniu w nasz klub przez obecnego właściciela Andrzeja Dadełło. Zielono-niebiesko-czerwoni po raz pierwszy w meczu o stawkę zmierzyli się z ekipą z Górnego Śląska w sezonie 2012/2013, gdy powrócili po kilkuletniej przerwie na drugi szczebel rozgrywkowy w kraju.

Miedź Legnica - GKS Katowice
Pierwsze w historii starcie obu drużyn podopieczni trenera Bogusława Baniaka wygrali w Katowicach 2:0. Działo się to 12 października 2012 roku w ramach 12 kolejki zaplecza elity. Bramki dla zespołu znad Kaczawy zdobywali Wojciech Łobodziński i Marcin Nowacki. Rewanż w pełni udał się katowiczanom, którzy sięgnęli w Legnicy po komplet punktów. GKS zwyciężył 2:0, a gole w ostatnich siedmiu minutach podstawowego czasu gry strzelali Deniss Rakels i Grzegorz Fonfara.

W kolejnych latach Miedź zdołała zbudować sobie przewagę w bilansie bezpośrednich spotkań z czterokrotnymi wicemistrzami Polski. Legniczanie łącznie zwyciężali siedem razy, czterokrotnie lepszy okazywał się GKS, a jedynie trzykrotnie oba zespoły dzieliły się punktami. Bilans bramkowy 20:13 również wskazuje na wyższość zielono-niebiesko-czerwonych w ostatniej dekadzie. Najwyższe zwycięstwo ekipy znad Kaczawy było jednak tylko o jedno trafienie wyższe niż w przypadku pierwszego w historii pojedynku obu drużyn. 29 marca 2014 roku, w ramach 22 pierwszoligowej serii gier, Miedzianka pokonała u siebie GKS 3:0. Zwycięstwo było o tyle pamiętne, że po golu Patryka Szymańskiego, dwie kolejne bramki okazały się samobójczymi trafieniami Mateusza Kamińskiego. Przewaga legniczan nie zmniejszyła się nawet po osłabieniu zespołu, gdy w 75 minucie czerwoną kartkę ujrzał Adrian Woźniczka.

Ostatnie potyczki pomiędzy oboma drużynami miały miejsce w sezonie 2021/2022, kiedy legniczanie tryumfalnie zmierzali po awans do PKO Bank Polski Ekstraklasy. Oba spotkania odbyły się jeszcze w 2021 roku. W 2 kolejce gol Patryka Makucha dał Miedzi zwycięstwo 1:0. Z kolei w rozgrywanych w końcówce listopada zawodach w Katowicach zielono-niebiesko-czerwoni tryumfowali 3:2. Spotkanie pełne było dramaturgii. Prowadzenie gospodarzom dał Grzegorz Janiszewski. Jeszcze przed przerwą odpowiedział Maxime Dominguez. Tuż po wznowieniu gry miejscowi znów uzyskali przewagę po bramce Arkadiusza Woźniaka, jednak ostatnie słowo należało do legniczan. Dwa gole zanotował Maciej Śliwa, a Miedź po jesieni umocniła się na czele ligowej stawki.