Lca.pl » Sport » Inne

2019-06-24 13:05:20 - Autor: KN (lca.pl)
Święto nordic walkingu w Legnicy
Sobota i niedziela była naprawdę udana dla fanów nordic walkingu, szczególnie jeśli byli oni akurat wtedy w Legnicy. Odbyły się bowiem trzy dość duże imprezy – wyścig przyjaźni, Puchar Polski oraz Puchar Europy.

Marcin Rosak
Nordic walking został wymyślony w latach 20. XX wieku jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. Marsz ze specjalnymi kijami angażuje mięśnie brzucha czy ramion o wiele bardziej niż zwykły spacer, a przy okazji odciąża on stawy i redukuje nacisk na plecy. Po raz pierwszy nordic walking został jednak opisany dopiero w 1997 roku i od tego czasu zaczął zdobywać na świecie ogromną popularność. Rosnący trend nie ominął też Polski, czego dowodem są imprezy, które w dniach 22-23 czerwca odbyły się w naszym mieście.

Anna Zaczyńska

W sobotę zawodnicy stanęli na starcie Pucharu Polski w nordic walkingu. Zawody odbywały się na dystansach 5 km, 10 km oraz półmaratonu. W tej pierwszej kategorii najlepszy okazał się Sebastian Rajewski, a podium uzupełnili kolejno Agnieszka Mielecka i Andrzej Michalski. Na 10 km najlepszy okazał się Marcin Rosak, a za nim uplasowali się Adam Kuźmicz i Maciej Kłos. Na najdłuższym tego dnia dystansie zwycięstwo odniósł za to legniczanin, Krzysztof Skiba. Drugie miejsce przypadło Piotrowi Kordowskiemu, a podium zamknęła Elżbieta Wojciechowska.

Robert Winiarski
W niedzielę w Legnicy miały miejsce aż dwie imprezy. Najpierw odbył się Wyścig Przyjaźni pod patronatem Polskiej Federacji Nordic Walkingu. Zawody na dystansie 5 km wygrał Konrad Topolnicki, a następne miejsca zajęli Piotr Stępak i Ryszard Kłyś. Największe wydarzenie było jednak dopiero przed nami, bo oto nadszedł czas na zawody z cyklu Pucharu Europy, który w tym roku gościł Legnicę. Zawody zdominowali Polacy, co można zobaczyć po składzie podium – triumfował Marcin Rosak, za nim na metę stawił się wyżej już wspomniany Krzysztof Skiba, a trzecie miejsce trafiło w ręce Adama Kuźmicza. Legnica była więc w miniony weekend świetnym miejscem dla tych, którzy chcieli aktywnie spędzić czas!