Lca.pl » Sport » Inne

2013-05-16 22:43:23 - Autor: J(lca.pl)
Aleksander Mojsiejenko mistrzem Europy w szachach!
Ostatnia runda XIV Indywidualnych Mistrzostw Europy w Szachach w Legnicy przyniosła wiele emocji. Aleksander Mojsiejenko, który po ponad 5 godzinach walki przegrał ostatnią partię, wywalczył złoty medal!

Mistrzowie Europy w szachach

Alexander Moiseenko
Co ciekawe, główną nagrodą – 14 tys. euro musiał podzielić z 9 rywalami, którzy zdobyli taką samą ilość punktów! Takiego zainteresowania meczem szachowym w Polsce nie było od dawna. Pojedynek Mojsiejenki z Rosjaninem Nepomniaszczim na pierwszej szachownicy obserwowało na żywo w sali gry kilkadziesiąt osób, a w internecie kilkadziesiąt tysięcy!

Nic dziwnego – zawodnicy walczyli o olbrzymie pieniądze. Inne pojedynki graczy z czołówki zakończyły się szybciej i Ukrainiec już w trakcie partii wiedział, że zdobędzie złoto niezależnie od wyniku swojego pojedynku, ale w przypadku choćby remisu w ostatniej partii, sam zainkasowałby nagrodę 14 tys. euro dla zawodnika z największą ilością punktów.

Mojsiejenko nie wytrzymał jednak presji i przegrał. W efekcie zdobył 8 punktów, a tyle samo oczek wywalczyło jeszcze 9 innych szachistów. Według regulaminu mistrzostw oznacza to, że główna nagroda finansowa musiała zostać podzielona. Dwa niższe stopnie podium zajęli Rosjanie – srebro wywalczył Jewgienij Aleksiejew, a brąz Jewgienij Romanow.

– Muszę przyznać, że miałem w tym turnieju sporo szczęścia. Zgłosiłem się do startu w ostatniej chwili, ale udało mi się wygrać. Dziękuję wszystkim organizatorom, bo turniej był naprawdę bardzo udany – powiedział Mojsienko.

Ołeksandr Bielawski
Ukrainiec pojawił się w hotelu Qubus na kilka minut przed pierwszą rundą. W efekcie nie został w niej skojarzony z żadnym rywalem. – Przyjechałem do Legnicy, a tu nie mam z kim grać! Myślę, że przyniosło mi to farta! – żartował nowy mistrz Europy.

Co ciekawe większe brawa od Mojsiejenki zebrał Ołeksandr Bielawski, który zajął 4.miejsce w mistrzostwach. 60-letni ukraiński arcymistrz w środowisku szachowym ma bowiem ogromne poważanie. W końcu niewielu dostąpiło zaszczytu gry z Garrim Kasparowem w meczu pretendentów do tytułu mistrza świata.

Polacy przed ostatnią rundą nie mieli szans na medale, ale walczyli jeszcze o miejsca w stawce najlepszych 23 zawodników, które dawały przepustkę do Pucharu Świata. Niestety, żaden z naszych reprezentantów nie znalazł się w tym gronie.

Andrzej Dadeło
Najlepszy z biało-czerwonych Radosław Wojtaszek (43. miejsce) zdobył 7 punktów i do awansu zabrakło mu zaledwie pół punktu. Także po siedem oczek zdobyli w turnieju Kamil Mitoń i Aleksander Miśta. Na pocieszenie polskim kibicom pozostaje fakt zdobycia normy arcymistrzowskiej przez zaledwie 15-letniego Jana Krzysztofa Dudę, który napędził stracha kilku faworytom, zremisował m.in. z broniącym tytułu Rosjaninem Jakowienką i sumie zdobył 6,5 pkt. Z takim samym dorobkiem turniej zakończył aktualny mistrz Polski seniorów Bartosz Soćko.

Oficjalne zakończenie mistrzostw przygotowano z wielką pompą. Szachiści obejrzeli specjalny występ teatralny artystów z grupy Avatar, a później na scenie nagrodzono aż 25 najlepszych graczy. W finale najlepsza trójka otrzymała medale i okazałe puchary z rąk Andrzeja Dadełło, właściciela Klubu Szachowego Polonia Wrocław i Tadeusza Krzakowskiego, prezydenta Legnicy.

– Dziękujemy wszystkim za piękne dwa tygodnie zmagań. Mamy nadzieję, że pobyt w Legnicy będziecie jeszcze długo i miło wspominać – powiedział podczas wręczania medali Andrzej Dadełło.

Łukasz Cyborowski
Legnickie mistrzostwa chwalił wiceprezes Polskiego Związku Szachowego, w przeszłości świetny zawodnik Włodzimierz Schmidt.

- W Legnicy doszło do spotkania z wielkimi szachami. Ten turniej przejdzie do historii, bo w naszym kraju nigdy nie gościliśmy tylu świetnych szachistów. Jako wiceprezes muszę stwierdzić, że mistrzostwa zakończyły się wielkim sukcesem organizacyjnym – podkreślił Schmidt.

Z legnickich szachistów, zgodnie z oczekiwaniami najlepiej wypadł arcymistrz Łukasz Cyborowski. Wychowanek Miedzi uplasował się w pierwszej setce, zajmując 97. miejsce. Warto zaznaczyć, że „Cyborg” rozpoczynał turniej jako zawodnik ze 145 rankingiem w 300-osobowej stawce.